İçeriğe atla

İslamda Astroloji

islamda astroloji, medyum medyumlar, medyum, büyü, medyum fırat hocaİSLAMDA ASTROLOJİ

Astroloji, dilimize çevrildiğinde yıldız bilimi olarak adlandırılan ve gökyüzündeki 12 burcun, gezegen hareketlerinin insanın yapısını, yaratılışını nasıl etkilediğini araştıran, fal ve büyücülükle ilgisi olmayan gerçek bir bilimdir.
Astroloji hakkında bilgi verirken gezegenlerin konumları, zodyak ve güneşin hangi burçta olduğu gibi kafa karıştırıcı bilgileri değil, astrolojinin bilinmeyen anlamı ve ipuçları hakkında bilgi verecek, İslam’da astrolojinin ne anlama geldiği hakkındaki açıklamalara yer vereceğim.
Türkiye’de astroloji, fal ve büyücülükle karıştırılarak bilimsel düşünen ve aklın yolundan giden insanlar tarafından inanılırlığını kaybetmiştir. Astroloji gerçek bir bilim dalıdır. Ancak; bu bilim dalını net olarak anlamak için İslam dini temeline oturulmadan değerlendirme yapılırsa doğru sonuçlara ulaşılamaz. Çünkü, Yüce Allah Kur’an-ı Kerim’de yıldız ve gezegenlerin belli bir amaç doğrultusunda insanın hizmetine verildiğini kesin bir dille ifade eder. islamda astroloji, islamda astroloji, islamda Astroloji.

islamda astroloji hakkında

Bizim açımızdan astrolojiyi önemli kılan Kur’an-ı Kerim’deki Burçlar Suresidir. Diğer taraftan yine Kur’an, insanın dört element üzerine yaratıldığını vurgular.
“Allah, insanı pişmiş (ATEŞ ve HAVA) çamur (TOPRAK ve SU) gibi bir balçıktan yarattı” RAHMAN 14
Daha sonra, pişmiş çamura Cenab-ı Allah, kendi nefesini ekleyerek (RUH) insanı tamamladığını bildirir.
“Hani Rabbin meleklere “Ben kuru bir çamurdan şekillendirilmiş balçıktan bir insan yaratacağım. Onu düzenleyip içine ruhumdan üflediğim zaman, onun için hemen saygı ile eğilin” demişti” HİCR 28
Astroloji’de Güneş ve Ay’ın konumları da doğum anında kişisel özellikler bakımından ciddi bilgiler edinmemizi sağlar. Burada Güneş Burcu, Ay Burcu ve Yükselen Burç çok önemlidir.

Burçlar

GÜNEŞ BURCU
İnsanın “Bireylik” yönünü belirler. Doğum anında güneş’in bulunduğu konuma göre egoyu, istekleri, nelerden hoşlandığını belirleyen alan olarak ifade edilir.
AY BURCU
İnsanın “Kişilik” yönünü belirler. Duygusal tepkileri, bakış açısını ve içinde bulunulan duruma göre ne hissedebileceğini (sevgi, merhamet, cesaret, sinirlilik vb.) açıklayan çekim etkisidir.
YÜKSELEN BURÇ
Doğum anında doğu ufkundan yükselen burcu ifade eder. Dünyayı nasıl algıladığımızı, başlangıçları nasıl yaptığımızı, dış görünüş ve olaylara tepki özelliğini ifade eder. Genellikle 25 -30 yaşından sonra yükselen burç etkisini daha çok gösterir. Güneş burcunun etkisi ortalama 28 yaşına kadar çok etkilidir. Bu yaştan sonra yükselen burç özelliklerini arttırarak gösterir. Kişi mesleğini yükselen burcuna göre belirlemelidir. 28 yaş öncesi seçilen bir meslek bir süre sonra kişiyi boğabilir. 
Pişmiş çamurdaki dört elementin özelliklerine bakalım.

Element Çeşitleri
ATEŞ GRUBU KOÇ -ASLAN – YAY
Diğerlerine göre daha öfkeli, aceleci, hırslı, cömert ve hayat dolu yaratılışa sahiptir. İnsanın SOL yanını temsil eder.
HAVA GRUBU TERAZİ – KOVA – İKİZLER
Akıllı, konuşkan, entellektüel ve diğerlerine göre daha havalı tipleridir. Aşağılama, küçük görme, alay etme eğilimleri vardır. En iyi meziyetlerin kendilerine verildiğini düşünerek insanın SAĞ tarafını temsil ederler.
TOPRAK GRUBU BOĞA – BAŞAK – OĞLAK
Mala, mülke, varlığa diğerlerine göre daha fazla önem verirler. İyi iş adamı – iş kadını olabilirler. Geleceği sağlama alma konusunda hassa oldukları için insanın ÖN tarafını temsil ederler.
SU GRUBU  YENGEÇ – AKREP – BALIK
Astrolojik haritanız, seçimleriniz, çocuklarınız, eşiniz veya sevgilinizin bilinmeyen yönleri hakkında bilgiler için Medyum fırat‘la iletişime geçiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1
Merhaba
Sizlere nasıl yardımcı olabiliriz ?
Powered by